بیوگرافی کامل تختی + دلایل خودکشی تختی

بیوگرافی جهان پهلوان تختی و همسرش + علت خودکشی

جهان پهلوان تختی کشتی گیر ایرانی متولد 1309 در محله خانی آباد جنوب تهران است. پدر غلامرضا تختی رجب خان متولد محله دروازه غار تهران و مادرش از خانواده های سنتی تهران بوده است.

بزرگترین ضربه روحی در کودکی وی اتفاق افتاد، زمانی که پدرش به دلیل بدهکاری هایش مجبور شد خانه اش را به گرو بگذارد. غلامرضا تختی دو خواهر و دو برادر داشت که از وی بزرگ تر بودند. با عکسانا همراه باشید تا درباره علت خودکشی و منش و اخلاق تختی بیشتر بدانید. 

بیوگرافی جهان پهلوان غلامرضا تختی
جهان پهلوان تختی

تحصیلات غلامرضا تختی

تختی در دبستان حکیم نظامی تهران تحصیلات ابتدایی خود را گذارند. او به دلایلی نا معلوم تحصیل را در مقطع اول متوسطه رها کرد و مشغول به کار شد.

تختی همراه با کار به کشتی آزاد و ورزش زورخانه ای علاقه مند شد. او نزد پهلوان سید علی حق شناس ( پهلوان اول ایران) به شاگردی می پرداخت.

تختی در سال 1327 مشغول خدمت سربازی شد و در مهر سال 1327 در شرکت راه آهن استخدام شد.

تختی در حال کشتی گرفتن با رقیب
مسابقات کشتی تختی

ازدواج پهلوان غلامرضا تختی

غلامرضا تختی با شهلا توکلی در 30 بهمن 1345 ازدواج کرد. آن ها خیلی زود در تاریخ 11 شهریور 1346 صاحب فرزندی به نام بابک تختی شدند. عده ای خودکشی تختی را فشار های وارده از جانب همسر تختی شهلا توکلی می دانند.

ازدواج تختی با شهلا توکلی
شهلا توکلی

آغاز فعالیت حرفه ای تختی در دنیای ورزش

جهان پهلوان ابتدا ورزش را برای تفریح و سرگرمی انتخاب کرده بود. او اعتقاد داشت که ورزش برای تندرستی و سلامت تن و جان مفید و لازم است.

تختی در همان سال های خدمت سربازی توانست با استفاده از فرصت های ایجاد شده و با حمایت دبیر وقت فدراسیون کشتی ایران که در دژبان ارتش فعالیت داشت، کشتی را بار دیگر شروع کند.

تختی در سال 1328 در کاپ فرانسه شرکت کرد و در همان اوایل بازی ضربه فنی شد. اما او تمرین های خود را سخت تر و جدی تر از گذشته ادامه داد. هرچند او اشتیاق پیروزی را داشت اما رسیدن به پیروزی را در کار و کوشش می دید.

به این ترتیب تختی کم کم خود را از جمع بازندگان بیرون کشید و در سال 1330 در وزن 79 کیلو گرم توانست عضو تیم ملی ایران شود.

او با داشتن سن کم ( 21 سال ) توانست در مسابقات هلسینکی سال 1951 نائب قهرمان جهان شود.

این اولین مدال رسمی جهان پهلوان تختی بود، او همین راه را 15 سال ادامه داد و در طی این 15 سال همواره یکی از مدال گیرندگان بازی های کشتی بود.

او در المپیک ملبورن سال 1956 در وزن 87 کیلوگرم با همراهی علی حبیبی توانست اولین مدال طلای ورزش ایران در بازی های المپیک را کسب کند.

جهان پلوان در مسابقات 1959 جهان در تهران دو مدال طلا و در مسابقات تولیدو سال 1962 یک مدال نقره کسب کرد.

در المپیک رم سال 1960 توانست به مدال نقره دست یابد.

تختی سه بار در کشتی پهلوانی ایران نفر اول ( پهلوان اول) شد.

تختی در مسابقات المپیک
مسابقات تختی

ابراز علاقه تختی در فرودگاه به بدرقه کنندگانش

او در آخرین سفر خود در بین مردمی که به بدرقه او آمده بودند گفت ” هیچ چیزی مرا خوشحال نمی کند، مدال طلا، پول و حتا عشق. من نسبت به این مردمی که به بدرقه من در فرودگاه آمده اند احساس شرمندگی می کنم”.

تختی در این مسابقه با بدترین قرعه ممکن روبه روشد و در این مسابقات با قبول شکست کشتی را برای همیشه کنار گذاشت.

تختی زندگی اش را وقت مردم کشورش کرده بود. او در دوران کشتی گیری اش رکورد دار شرکت در المپیک ها و کسب کننده بیشترین مدال از المپیک بود. غلامرضا تختی از رفتار و منشی انسانی و جوانمردی برخوردار بود. چرا که مردم او را بیشتر به دلیل این خصوصیات می شناختند.

بیوگرافی پهلوان اول ایران تختی
پهلوان تختی

خودکشی غلامرضا تختی

جهان پهلوان تختی در تاریخ 17 دی 1346 هتل آتلانتیک تهران درگذشت. نکته جالب قضیه وصیت نامه بر جامانده از وی می باشد او دو روز قبل از مرگ خود و صیت نامه ای در یکی از دفتر خانه های اسناد رسمی نوشت و کاظم حسیبی را به عنوان سرپرست فرزندش بابک تختی معرفی کرد. پس از در گذشت تختی، جبهه ملی مرگ جهان پهلوان تختی را خودکشی اعلام کرد. هرچند هنوز هم درباره علت مرگ غلامرضا تختی اختلاف نظر وجود دارد.

دلیل فوت غلامرضا تختی
فوت تختی

خودکشی هواداران جهان پهلوان تختی

پس از انتشار خبر خودکشی جهان پهلوان تختی در رسانه ها، هفت نفر در شهر های مختلف ایران خود را کشتند. از همه فجیع تر و ترسناک تر، خودکشی قصابی بود که خود را در کرمانشاه به قناره مغازه قصابی خود آویخت. او قبل از خودکشی یادداشتی بزرگ بر شیشه مغازه اش چسباند و نوشت که ” جهان بی جهان پهلوان ماندنی نیست”.

اعطای نشان از سوی محمد رضا پهلوی به غلامرضا تختی
محمد رضا پهلوی و تختی

خودکشی تختی  حقیقت دارد؟

از ابتدای درگذشت غلامرضا تختی دو روایت وجود داشت که یکی خودکشی تختی و دیگری به قتل رساندن تختی توسط عوامل ساواک بود. در طی سالیان گذشته جامعه ایرانی این احتمال که جهان پهلوان تختی خودکشی کرده است را به دلیل این که نمی خواد به پهلوان اول ایران و قهرمان آن خدشه ای وارد شود نپذیرفته است و برای همین است که پس از گفتن حقیقت معمای مرگ تختی توسط جمشید مشایخی این چنین جامعه برآشفت و انتقاد های زیادی به استاد جمشید مشایخی شد.

ماجرای خودکشی تختی از زبان جمشید مشایخی

جمشید مشایخی با حضور در برنامه اختیاریه شبکه پنج تهران، نسبت به سوال مجری که پرسیده بود علت مرگ تختی چه بود. با صراحت کامل گفت غلامرضا تختی با زنی ازدواج کرده بود که از طبقه آن ها نبود و او حتا تختی را در انظار دیگران تحقیر می کرد.

جمشید مشایخی علت مرگ جهان پهلوان تختی را خودکشی ناشی از مشکلات خانوادگی عنوان کرد. این گفته جمشید مشایخی واکنش های زیادی را در پی داشت و حتا هنرمندان هم به این گفته مشایخی خورده گرفتند و از این که این گفته می تواند چه آثاری داشته است از او سوال کردند.

معمای خودکشی جهان پهلوان تختی

تختی کشتی گیر پرآوازه ایرانی در اتاقش در آتلانتیک تهران درگذشت. همزمان با درگذشت تختی دولت و روزنامه های رسمی کشور علت مرگ تختی را خودکشی اعلام کردند و علت خودکشی تختی را مشکلاتی که با همسرش، شهلا توکلی داشته است می دانستند.

دلیل دیگر خودکشی تختی را ناکامی در مسابقات جهانی می دانستند و گفته شده است این ناکامی او را افسرده کرده است. همچنین وجود وصیت نامه تختی که دو روز قبل از خودکشی در دفترخانه ثبت کرده بود، دلیلی واضح بر خودکشی او دارد. خودکشی  تختی را حتا دوستان نزدیک و به گفته برخی منابع حتا خود همسرش هم تایید کرده بودند.

علت مرگ مشکوک غلامرضا تختی
خودکشی غلامرضا تختی

دلیل مرگ تختی از زبان هوشنگ ابتهاج و جلال آل احمد

هوشنگ ابتهاج بعد ها در خاطراتش نوشته است که جهان پهلوان را دو هفته قبل از خودکشی به صورت تصادفی دیده است، او اظهار داشته است که تختی حال مساعدی نداشته است.

اما جلال آل احمد فرضیه خودکشی تختی را به کلی رد می کند و می گوید. ما باور نداریم که جهان پهلوان خودکشی کرده باشد. این ها همه شایعه است که در بین مردم پیچیده است، تختی به دلیل این که با دربار همکاری نکرد و حاضر به کرنش در برابر دربار نبود، به قتل رسیده است.

پیشنهاد بازیگری به غلامرضا تختی

محمد علی فردین از دوستان نزدیک تختی بود. او همواره جهان پهلوان را تشویق می کرد که به بازیگری روی بیاورد و وارد دنیای بازیگری شود. حتا چند بار به تختی پیشنهاد بازی در فیلم های تبلیغاتی داده شد، اما او هر بار این پشنهاد ها را رد می کرد.

کمک به مردم بوئین زهرا و روستای دشت قزوین

پس از زلزله بوئین زهرا در سال 1341 بنا به پیشنهاد روزنامه کیهان غلامرضا تختی به عنوان جمع کننده کمک های مردم به زلزله زده ها شد. جهان پهلوان تختی با به گردن آویختن صندوق کمک و با پای پیاده با بلند گو مردم را به کمک به زلزله زده ها تشویق می کرد.

مردم هرچه در توان داشتند از پول، انگشتر و النگو در این صندوق می انداختند. این اقدام تختی شور و احساسات میهن پرستی را در مردم زنده کرد به صورتی که چندی طول نکشید که موج بزرگی از خیرین و نیکوکاران دست به اقدام زدند.

بیوگرافی تختی و پسر بابک تختی
بابک تختی

اقدام ستودنی ثبت احوال برای جهان پهلوان غلامرضا تختی

پس از فوت جهان پهلوان غلامرضا تختی، ثبت احوال در اخدامی شایسته و ستودنی شناسنامه غلامرضا تختی را باطل نکرد و به جای آن مهری اختصاصی برای تختی ساخت و روی شناسنامه تختی زدند، ” تختی زنده است ” پهلوانان نمی میرند.

بیوگرافی کامل تختی + دلایل خودکشی تختی
تختی

افتخارات تختی در بازی های المپیک

 • کسب مدال نفره وزن 79 کیلوگرم ( سال 52 – هلسینکی )
 • کسب مدال طلا وزن 87 کیلوگرم ( سال 56 – ملبورن )
 • کسب مدال نقره وزن 87 کیلوگرم ( سال 60 – رم )
 • کسب عنوان چهارمی جهان وزن 97 ( سال 64 – توکیو )

افتخارات تختی در بازی های قهرمانی جهان

 • کسب مدال نقره وزن 79 کیلوگرم ( سال 51 – هلسینکی )
 • کسب عنوان پنجمی وزن 87 کیلوگرم ( سال 54 – توکیو )
 • کسب مدال طلا وزن 87 کیلوگرم ( سال 61 – یوکوهاما )
 • کسب مدال نقره وزن 97 کیلوگرم ( سال 62 – تولیدو )

افتخارات جهان پهلوان تختی در بازی های آسیایی

 • کسب مدال طلا وزن 87 کیلوگرم ( سال 58 – توکیو )

مجموع مدال های جهان پهلوان تختی هشت مدال

4 مدال طلا، 4 مدال نقره

بازی های المپیک 3 مدال – بازی های جهانی 4 مدال – بازی های آسیایی 1 مدال

خواندنی ها از غلامرضا تختی

تختی مردم دوست و مهربان

غلامرضا تختی پهلوانی مهربان بود، مکانی که همیشه او به آنجا می رفت گل فروشی رز نزدیک چهارراه تخت جمشید بود. تختی گل های رز باغچه حیاطش را می چید تا به گل فروشی ببرد و بفروشد، اما در طول مسیر مردم دور او حلقه می زند و مشغول صحبت با او می شدند. او برای جبران این محبت مردم از گل های رزی را که برای فروش چیده بود به مردم می داد و اینگونه بود که کم تر از یک دسته گل به گل فروشی می رسید.

عدم پذیرش شرکت در فیلم تبلیغاتی

پس از پیشنهاد بازی در فیلم تبلیغاتی برای محصول عسل جهان پهلوان تختی از این کار خود داری کرد و گفت ” من با خوردن عسل پهلوان نشدم که حالا عسل تبلیغ کنم! خاک و خل خوردم و نان و پنیر خوراکم بود و با سختی کنار آمدم و تمرین کردم تا به این جا رسیدم.

اخلاق و منش والای تختی در بازی با الکساندر مدوید مصدوم

الکساندر مدوید دارنده 10 طلای جهان ” از ناحیه پای راستم دچار مصدومیت بودم و غلامرضا تختی با چشم دید که دکتر در حال پانسمان پای من است. پس از رفتن تختی دکتر گفت کارت ساخته او فهمید پای راستت آسیب دیده است، به آسانی شکستت می دهد. پس از این که در روی تشک حاضر شدم و مسابقه دادم، تختی حتا یک بار هم به پای راست آسیب دیده  من دست نزد.

در آخر بازی مساوی شد و به خاطر 100 گرم وزن بیشتر تختی من برنده شدم. اما برنده واقعی جهان پهلوان غلامرضا تختی بود. او با همه کشتی گیران جهان فرق داشت. او پاک و با اخلاق بود، آن مسابقه من از پاک ترین مسابقات عمرم بود.

اقدام های انجام در وصف جهان پهلوان غلامرضا تختی

شعرهای سروده شده در وصف تختی

 • شعر خوان هشتم سروده شاعر نامدار ایرانی مهدی اخوان ثالث
 • قصیده بابکم سروده مهدی سهیلی
 • شعر گفتگو با تختی سروده سیمین بهبهانی
 • چکامه مرگ جهان پهلوان سروده ادیب برومند
 • قصیده سروده شده توسط شاعرنامدار، سیاوش کسرائی

ترانه اجرا شده در وصف تختی

 • ترانه غم دل تیتراژ فیلم غلامرضا تختی با صدای محمد معتمدی با شعری از رهی معیری
 • ترانه جهان پهلوان سروده شهرام دانش با صدای عارف

کتاب های انتشار یافته در وصف تختی

 • کتاب درجستجوی پدر نوشته فرزند تختی ( بابک تختی )
 • کتاب حماسه جهان پهلوان نوشته شده توسط محمد علی سفری
 • کتاب پهلوان زندگی، پهلوان جهان نوشته شده توسط کیوان مرادیان و سید نصرالله سجادی
 • کتاب یکصد پرتره از سیمای پهلوان تختی  بهزاد شیشه گران

فیلم های سینمایی ساخته شده در تمجید تختی

 • جهان پهلوان تختی ( کارگردان علی حاتمی )
 • غلامرضا تختی ( نویسنده و کارگردان بهرام توکلی – سال 1397 )
دیدار آیت الله طالقانی و غلامرضا تختی
آیت الله طالقانی و تختی
جهان پهلوان تختی
جهان پهلوان

2 دیدگاه

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *