همایون شجریان و همسرش

بیوگرافی همایون شجریان پسر محمد رضا شجریان

بیوگرافی همایون شجریان از چیره ترین خوانندگان ایرانی را در عکسانا بخوانید. همایون شجریان خواننده، به دنیا آمده در 31 /2 /1354 در تهران می باشد. همایون پسر دوم  محمد رضا شجریان خواننده سبک سنتی ایرانی می باشد. نام همایون را به دلیل دستگاه همایون، همایون گذاشته اند. جالب است بدانید که نام همایون را هوشنگ ابتهاج ( ه.ا.سایه) بر روی او نهاده است.

پسر شجریان دانش آموخته کنسرواتوار موسیقی تهران است. همایون دارای یک برادر ناتنی به نام رایان و یک خواهر تنی به نام مژگان می باشد.

محمد رضا شجریان با فرخنده گل افشان ازدواج نمود و همایون شجریان نیز ماحصل فرخنده گل افشان و محمد رضا شجریان می باشد.

بیوگرافی کامل همایون شجریان
همایون شجریان

شروع هنر از زبان همایون شجریان

شاید چهار الی پنج سالم بود که علاقه زیادی به ریتم نشان می دادم و مدام روی اشیای گوناگون ضرب می گرفتم. پدرم برایم تنبکی خرید و از مرحوم استاد ناصر فرهنگ فر خواست که مراحل آموزش را با من شروع کند. هرچند که من خیلی کم سن و سال بودم اما استاد ناصر فرهنگ فر با تمام دقت و صبورانه به من تنبک نواختن را آموزش دادند. کمی بعد نزد استاد گرامی دادبه (جانسوز) بودم و از ایشان نیز موارد مختلفی را یاد گرفته ام.

همایون شجریان در کنار بازیگران
پارسا پیروزفر و شجریان

شروع کمانچه و رسیدن به آواز خوانی

در نزد آقای جمشید محبی کلاس می رفتم به صورت همزمان و تمرین های زیادی با ایشان انجام داده ام. تا اینکه رسیدم به زمانی که باید یک ساز ملودیک انتخاب می کردم. من مانند تمام هم سن و سال های که در کار موسیقی اند به تمام سازه علاقه نشان می دادم. با مشورت پدر و پیشنهاد ایشان ساز کمانچه را انتخاب کردم، چرا که کمانچه خواهان کمتری داشت در بین دانشجویان. اما به مرور کمانچه را به فراموشی سپردم و شروع به آواز خواندن کردم.

همایون شجریان در کنسرت
کنسرت شجریان

آغاز حرفه ای کار با پدرم

همایون شجریان در کنار پدر ( محمد رضا شجریان ) در سال 1370 در حالی که هنوز 16 سال سن داشت در  کنسرت های اروپا، آمریکا، و ایران مشغول به نوازندگی با تنبک شد. رفته رفته تنبک نوازی را به هم خوانی با پدر جایگزین کرد.

شجریان در کنار همایون شجریان پسرش
محمد رضا شجریان و پسرش

همایون شجریان خواننده مستقل

اولین آلبوم رسمی شجریان در سل 1382 وارد بازار شد. نام این آلبوم نسیم وصل بود که همایون در آن به تنهایی خوانندگی را بر عهده گرفته بود. آهنگساز آلبوم نسیم وصل را محمد جواد ضرابیان انجام داده بود. البته می توان از شاخص ترین کار های همایون شجریان را اثری به نام چرا رفتی دانست.

همایون شجریان در کنسرت برج میلاد
کنسرت برج میلاد شجریان

همکاری ادامه دار همایون با پدر

همایون تا سال 1388 فعالیت های مستمری به همراه پدرش در کنسرت ها داشت. و بعد از آن عضو گروه آوا شد که حاصل آن دو آلبوم به نام های غوغای عشق بازان  و کنسرت محمد رضا شجریان به بازار ارائه شد.

همایون شجریان در کنسرت
شحریان در کنسرت

ازدواج، همایون شجریان و همسرش

از ازدواج همایون شجریان سال های می گذرد، حاصل این ازدواج دختری به نام یاسمین است.

بیوگرافی همسر همایون شجریان
همایون شجریان و همسرش

ازدواج همایون شجریان با سحر دولتشاهی

چندی پیش شایعه ازدواج مجدد همایون شجریان با سحر دولتشاهی ( همسر قبلی رامبد جوان ) در شبکه های اجتماعی بالا گرفت. نه شجریان و نه سحر دولتشاهی هیچ گونه واکنشی  در مورد تایید و تکذیب این خبر نشان ندادند. نمی توان نقش شجریان و سحر دولتشاهی را دامن زدن به این حاشیه بی اثر دانست. کافی بود همان ابتدای رواج این شایعه یکی یا هر دو نفر این موضوع را رد یا تکذیب می کردند. طرفداران هر دو نفر انتظار داشتند که حداقل یک تایید یا تکذیبی از جانب هر کدامشان صادر شود ولی مثل این که چنین توقعی اشتباه بوده است. هرچند برای تکذیب ازدواج مجدد و شایعه بودن این خبر این نکته را بیان کرد که شجریان متاهل می باشد و خبری از طلاق او منتشر نشده است.

سحر دولت شاهی
سحر دولت شاهی

شروع همکاری همایون شجریان با استاد اردشیر کامکار

در بیوگرافی همایون شجریان آمده است که وی به دلیل این که ساز کمانچه را نزد استاد اردشیر کامکار آموخته است، دوستی بین این دو نفر شکل گرفته است. نتیجه این دوستی با ادشیر کامکار آلبومی به نام ناشکیبا شد که مسیر را برای همایون شجریان هموار نمود. ناشکیبا دومین آلبوم رسمی شجریان می باشد که در سال 1383 وارد بازار موسیقی ایران شد.

نوازنده اردشیر کامکار
اردشیر کامکار

مورد علاقه ترین خوانندگان از نظر همایون شجریان

همایون غلامحسین بنان و قمر الملوک وزیری را به عنوان اسطوره های صدا می داند. در میان هم سن و سالان خود از صدای محمد معتمدی، سالار عقیلی، علیرضا قربانی و سینا سرلک خوشش می آید و از صدایشان لذت می برد.

با من صنما همایون شجریان

شاید بتوان گفت  یکی از تحسین برانگیزترین و زیباترین تحریرها را در قطعه آرایش غلیظ همایون شجریان می توان شنید. کار به جایی رسید که حتا استادان آواز کشور های دیگر نیز آهنگ آرایش غلیظ شجریان را از ساختار شکن ترین آهنگ ها دانسته اند و بر سخت بودن تحریر های این قطعه نیز اشاره کرده اند.

تفریحات پسر محمد رضا شجریان

همایون شجریان خود را از دوست داران حوزه سینما و تئاتر می داند و به گفته خودش هر وقت فرصتی پیش بیاید سعی می کند حتما به نمایش های مورد علاقه خودش در تئاتر و سینما برود. او حتا گفته که علاقه به بازیگری دارد و در جای گفته است جرات بازیگر شدن را نداد و تنها دلیل این سوال که چرا شجریان بازیگر نشده گفته است که  ” آدم باید یا با دست پر وارد بازگیری شود یا اصلا وارد بازیگری نشود. شجریان گفته است که هیچ وقت این توانایی را در خود ندیده است برای همین هیچ وقت سمت بازیگری نرفته است و خوانندگی خود را همواره بر هر حرفه ای دیگری ترجیح می دهد.

همایون شجریان در کنار برادرش رایان
رایان شجریان و همایون شجریان

دوستان سینمایی همایون شجریان

شجریان بر اساس علاقه خود تقریبا بیشتر کارهای سینمایی و تئاتری را دنبال می کند و دوستان زیادی در حوزه سینما و تئاتر دارد. پرویز پرستویی، گوهر خیراندیش، گلاب آدینه، نیکی کریمی، سیامک صفری، بهناز جعفری و بسیار دیگر از بازیگران سینما و تئاتر از دوستان صمیمی شجریان به شمار می روند.

آدرس اینستاگرام همایون شجریان

اگر شما هم مثل من عاشق شجریان هستید می توانید شجریان را در اینستاگرام دنبال کنید. ممنونیم که در عکسانا تا انتها بیوگرافی همایون شجریان را مطالعه کردید.

آدرس اینستاگرام همایون شجریان

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *